FETHİYE / FETHİYE'DE NELER YAPILABİLİR?
05 Oca 2019

FETHİYE'DE YAPILACAKLAR

Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu bir yerde olan Fethiye, aslında sanki doğanın en güzel örneklerini tatilcilere sunmaktadır. Her geçen gün artan turist miktarı da, bu fikri doğrular niteliktedir. Günümüzdeki Fethiye ilçesi 1957 yılından sonra kurulmuştur. Adını ise 1934 yılında şehit olan pilot Fethi Bey’in anısına kazanmıştır. Dalaman Havalimanı’ndan sadece 50 kilometre uzaklıkta olan Fethiye, yeşilin ve mavinin en güzel uyumunu tatilcilere yansıtır. Daha iyi bir manzarayı yakalamak, dünya genelinde neredeyse imkansızdır. 

Paspatur’da Dolaşmak

Fethiye’deki en eski yerleşim yerlerini içerisinde barındıran Paspatur, içerisindeki restore edilmiş alanları sayesinde çok harika bir tarihi barındırmaktadır. İçerisinde bulunan çarşıda, turistlerin alabilecekleri birçok farklı çeşitte hediye imkanı sunulmuştur. Paspatur içerisinden akan suyu içenlerin, efsaneye göre Fethiye’den ayrılamadıklarına inanılır. 

Balık Halinin Canlı Yapısı

Balık hali, Fethiye’nin canlı ve geniş yelpazeli balık kültürünün en güzel yansımasıdır. Gidilecek olan restoranda balık seçilir ve bu sayede pişmiş olarak servis alınır. Ferahlatıcı bir içecekle birlikte Fethiye gezisinde harika bir dinlenme sağlanabilir. 

Kalepark ve İnanılmaz Manzarası

Kayaköy’e giderken tırmanış yolu üzerinde bulunan Kalepark, Fethiye’nin ayağınızın altında olması hissini verecek bir konuma sahiptir. Fethiye manzarasının eşsiz görüntüsünde fotoğraflar çekebilir ve doğanın tadına varabilirsiniz. Fakat yola çıkmadan önce size bir tavsiye, kesinlikle dik yokuşlara uygun bir ayakkabı tercihi yapmalısınız. 

Kayaköy ve Rum Mahallesi

Eski bir Rum mahallesi olan Kayaköy, Fethiye’nin en eğlenceli ve etkileyici zamanların geçirileceği bir bölgedir. Rumlar tarafından mübadele döneminde terk edilmiş olan Kayaköy, turistlerin konakladığı ve doğanın tadına vardığı alanlardan bir tanesidir. Kayaköy içerisinde bulunan evlerin içine girebilir ve tepede olan kiliseye ulaşmak için yürüyüşlere katılabilirsiniz. 

Fethiye Kordon

Fethiye’ye gelmişken uzun bir deniz havası almak isteyen turistler, kordon boyunca yürüyüş yapmalıdır. Fethiye kordonda yürüyüş yaparken, etrafta bulunan dondurmacılardan dondurma alınabilir veya kafelerde dinlenilebilir. 

Çalış Plajı 

Çalış Plajı, Fethiye’nin en meşhur deniz alanlarından bir tanesidir. Sadece şezlong ve şemsiye için para ödenen Çalış Plajı’nda deniz oldukça dalgalıdır. Özellikle yüzme bilmeyen kişilerin dalgalı suya girmeleri önerilmez. 

FETHİYE'DE NELER YAPILABİLİR?