FETHİYE / FETHİYE PLAJLARI
05 Oca 2019

FETHİYE'DE BULUNAN PLAJLARI

Modern Fethiye tarihteki antik dünyaya Telmessos olarak biliniyordu ve eski Likya uygarlığının en önemli şehriydi. Şimdiler de ise, yaz tatili severler için, ilk sıralarda yer almaktadır. Birbirinden güzel doğa harikası plajları ile ilgili detayları sıraladık sizler için.

1.Ölüdeniz

Ölüdeniz, plajları ve dinlenmeyi seven insanlar için Türkiye'de özel bir destinasyondur. Muhteşem manzarayı görmenin en iyi yollarından biri yamaç paraşütünü yapmaktır. Eşsiz doğa kültürü ile bir bütün haline gelen Ölüdeniz’de, tarihi mekânları gezmek için önemli bir fırsattır.

2.Kabak Plajı

Kabak vadisi, içinde bulunduğunuz yere sahip olduğunuz kendine özgü bir kültüre sahiptir.  Plaj koruma alanı olmadığından tesis yoktur. Doğal olarak, şezlonglar ve şemsiyeler gibi plajın ihtiyaçlarını karşılayamazsınız çünkü tesis yoktur. Şemsiye için bir fikir de oluşturabilirsiniz. Denize gelince, insanlar olduğunda (Temmuz ve Ağustos) açık olduğunu söyleyemeyiz. Dalgalı denizde dağınık ve bulanık olduğunda genellikle çekici değildir. Yani, sezonda tercih ederseniz, pişman olabilirsiniz. Su seviyesi çok derinden olduğundan, çocuklu aileler için tehlikeli olabilir.

Ulaşım: Önce Fethiye'nin merkezinden kalkan minibüslerle Faralya köyüne gitmelisiniz. Araba ile gelmek isteyenler; Fethiye'den Ölüdeniz istikametine kadar devam etmelidirler. Ölüdeniz'e doğru sarp ve sarp yolun ardından Faralya köyüne gidebilirler.

3.Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, doğaya sadık kalmak için bir misyona sahiptir. Sırt çantalı gezginler arasında popüler olan bu bölge, Türkiye'nin Akdeniz sahilinde bulunmaktadır.

4.Karaot Plajı

Kargı Denizi'nin bittiği ve bir tepeyle karşılaştığı noktada, kumlu kısım Karaot Plajı olarak adlandırılır. Plajın en büyük özelliği el değmemiş doğal yapısıdır. Yeşil doğanın masmavi denizi kucakladığı efsanevi bir yer. Plajın bulunduğu alan korunan alan olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni, tehlike altındaki bir organizmanın canlı olmasıdır. Caretta Caretta kaplumbağaları; Fethiye'nin birçok sahili bu canlıların doğal yaşam alanıdır. Bu nesli tükenmekte olan türlerin doğal yaşamını gözlemlemek mümkündür. Plaj sahile ve deniz dibine kumludur. Deniz seviyesinin sığ suya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik sayesinde, bu yüzmek ve çocuklu aileler için iyi bir sebep olabilir. Suyun temizliği ve netliği hakkında söylenecek bir söz yok. Akvaryum gibi parlak ve canlı camsı. Akvaryum gibi diyorum çünkü yüzerken çok fazla deniz yaratığı görebiliyorsunuz. Bir kumsal olduğu için bir kurulum bulmak imkânsız. Tuvaleti bile bulamıyorsunuz. Yiyecek ve içeceklerin önceden varması gerekmektedir.

FETHİYE PLAJLARI