DALYAN / DALYAN'DA YER ALAN PLAJLAR
07 Şub 2019

DALYAN PLAJLARI

Dalyan Plajları

Dalyan’ın global popülerliğe sahip plajı İztuzu’dur. 4,5 km’lik uzunluğu ve altın rengi kumları ile tüm dünyadan binlerce turist ağırlar. Muğla’nın tüm güzelliğini sunan İztuzu Plajı, carettaların da en sok görüldüğü ve yumurtalarını bıraktığı özel plajdır.

Kumsalı diğerlerinden farklı kılan özelliği ise tatlı ve tuzlu suyum bir arada olmasıdır. Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan, Türkiye’nin en popüler mahallesidir.

İztuzu Plajı’nın Tarihsel Niteliği

Medeniyetlere en şık şekilde ev sahipliği yapan Dalyan, Kaunus antik kenti ile dönemin en modern zamanlarını yaşamıştır. İztuzu Plajı ise zaman içerisinde oluşmuş özel bir plajdır. Kaunus Antik Kenti, bir liman şehri olarak kıyıda konumlanmıştır. Antik çağlarda liman kapanarak, Dalaman Çayı’nın akış etkileri ile Dünya’nın en güzel plajlarından biri oluşmuştur.

MÖ 226 yılında yaşanan Rodos depremiyle, Dalaman Çayı yatağı değişerek mucizevi oluşumu sağlamıştır. İztuzu Plajı, doğal gelişimiyle kayaların ideal şekilde konumlanması, dalga hızlarının örselenmesi ve medeniyet sürecinde altın rengine dönüşen kumlarının güzelliğiyle hem carettaların vatanı hem de Türkiye’nin en özel plajlarından biri olmuştur.

İztuzu Plajı

Kaplumbağa Plajı olarak bilinen İztuzu, Ortaca ilçesindedir. Caretta yumurtalarına zarar verilmemesi için belirli bölgeleri işaretlenen plaj, saat 20:00’den sonra kapalıdır. Plajda yarıca kaplumbağa tedavi merkezi bulunuyor.

Mavinin en hoş tonlarını sunan plajın iki yanında tesis bulunuyor. 4,5 km alanıyla güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Dalyan merkezden kolay ulaşım sağlanan plaja, minibüsler ile sürekli ulaşım hizmeti veriliyor. Karadan ve denizden ulaşım olanağı sunan plaj, tekne turlarıyla gezilebilir.

Dalyanağzı Plajı

İztuzu Plajı’nın deniz yolu erişimlerinde plajın batısına, karayolundan ise doğu kısmına lokasyon sağlanıyor. Tekne ulaşımları yani kumsalın batı kısmı Dalyanağzı plajı olarak adlandırılmaktadır. Plaja girişler ücretli olup diğer plajlara oranla oldukça makuldür. Her sezon farklılık göstermekte ve iki plajın orta kısmı, doğal güzelliğiyle tatil keyfi sunmaktadır.

Dalyan tekne turlarıyla civar bölgelerde muazzam koylar, plajlar ve doğanın en özel alanları keşfedilebilir. Denizin çarşaf niteliğindeki görüntüsü, ılık esen rüzgarlar ve güneşin ideal açılarda manzara sunumlarını İztuzu plajı ve Dalyanağzı Plajı’nda keyfe dönüştürebilirsiniz.

DALYAN'DA YER ALAN PLAJLAR