DALYAN / DALYAN HAKKINDA
07 Şub 2019

DALYAN'I TANIYALIM

Dalyan Hakkında

Türkiye’nin en popüler turizm kentlerinden olan Muğla’ya bağlı Dalyan, bir mahalledir. Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan, Akdeniz’e bağlanan en güzel güzergah üzerinde konumlanmıştır. Köyceğiz Gölü’nün denize birleştiği kanal üzerinde bulunan Dalyan, uluslararası popülariteye sahip bir tatil bölgesidir.

Muhteşem doğası, olağanüstü güzelliği, denizi ve güneşiyle seçkin bir tatil sunar. Dalyan hakkında tarihi yapılarından ve medeniyetlere ev sahipliği yapan coğrafi özelliklerinden bahsedebiliriz.

Dalyan’ın Sembolik Değerleri

Kral Mezarları ve meşhur çamur banyoları ile turistlerin göz bebeği olan Dalyan, İztuzu Plajı ile özel anılar sunar. Dalyan merkezine ortalama 12 km mesafede konumlanan plaj, caretta carettaları görebileceğiniz en özel alanlardan biridir. 

4,5 kilometrelik sahili ve tertemiz doğası, nehir ile denizin birleştiği şahane bir plajdır. Radar Tepesi eteklerine bırakılan caretta yumurtaları, Dalyan Boğazı’na kadar uzanan geniş alanda her yıl muhteşem görüntülere sahne hazırlar.

  • Kaya Mezarları

Kaunus Dönemi kalıntılarıyla, tarihin en nadide örneklerini sunan Kaya Mezarları hem denizden hem karadan ulaşım sunuyor. Tekne turuyla Dalyan’ın tüm güzelliklerini inceleyebilir, Tanrı’ya yakın olmak için devasa kayaların üzerine yapılan anıt mezarları ve mimari özelliklerini görebilirsiniz.

  • Kaunus Antik Kenti

Çandır Köyü mevkiinde bulunan antik kent, zamanında liman kent olarak kullanılmış. Dalya’nın bereketli doğasında inşaa edilen Kaunus, zaman içerisinde deniz kıyısından uzaklaşmıştır. Dalya Deltası, antik kentte bulunan tapınakların, akropol ve kent surlarının iç kısımda konumlanmasına neden olmuştur. Kaunus Antik Kenti, mezarlık, hamam, kilise, çeşme ve pek çok antik yapının izlerini tüm ihtişamıyla sunan özel bir alandır.

  • Dalyanağzı Plajı

İztuzu Plajı’nın diğer ucunda bulunan Dalyanağzı Plajı, dingin ve huzurlu bir tatil planlayanlar için oldukça idealdir. Ege’nin serin ve berrak suları, ormanların muazzam yeşili ve altın rengi kumların yumuşacık dokusuyla, keşfedilmeye değer bir kumsaldır.

  • Dalyan Turları

Köyceğiz göl turu, sultaniye kaplıca turları, jeep safari turları, treaking ve tekne turlarıyla Dalyan’ın en güzel manzaralarını izleyebilir, doğanın en cömert sunumlarıyla tatilinizi daha özel hale getirebilirsiniz. Kaplıcaları ile şifa merkezi olan Dalyan, cennetten fragman sunar niteliktedir.

DALYAN HAKKINDA